Gals Surfiklubi

Ajalugu

Aleksandr Dubrovski Purjelaud tuli Eestisse 1973. aastal. Tol aastal osales Ain Vilde jääpurjetamise MM-l, Michiganis (USA) ja võitis kulla DN klassis. Kui ta tõi sealt Eestise purjelaua joonistused siis "protsess läks käima". 1975. aastal toimusid Saadjärvel esimesed Eesti Meistrivõistlused klassis "Windsurfing". Esimeseks meistriks 16-st võistlejast tuli Ain Vilde. Ta võitis ka järgmise aasta meistrivõistlusi, mis toimusid Harku järvel, kus osales juba 20 võistlejat. Ka 1977. aastal võitis ta kulla Tallinna lahel toimunud võistlustel, kus oli juba tervelt 30 osavõtjat erinevatest Nõukugude Liidu riikidest.

Järgmistel aastatel olid erinevate Eesti Meistrivõistluste auhinnasaajad klassis "Windsurfing" Vaino ja Vello Jürjo, Mati Kullman, Jevgeni Petsonkin, Georgi Batarin, Kaarel ja Jaak Kaldjärv, Andres Särak, O. Kutser, T. Sarapuu, Eik Mölder, Tõnu Toomara, Ave Org, A. Peek, Mati Mik, Jaan Alver, Erki Mägar, V. Heinmets, E. Kert, L. Pilliorg, K. Tamm, Toomas Sada, K. Koppel, Kaio Kuusing, E. Kivistik, Karmo Kalk, M. Harjak, Martin ja Gunnar Ervin.

Need inimesed moodustasid eliidi, kellel oli ligipääs klubi pirukatele - igasugune sport nõuab palju vahendeid. Purjeklubi aga tähendab veelgi rohkem: suur käive, suured ruumid, kallis varustus, mootorpaadid, transport, treenerite töö. Muidugi oli ka selline seltskond, kellel oli vähem võimalusi, kuid kes olid väga huvitatud purjespordist ning neil oli jäänud ainult üks lootus - "Rahvaspordi klubi - RSK". 1978 a. Jüri Pliznik töötas välja purjelaua analoogi – purjesuusk või jääsurf. Umbes samal ajal töötati välja ka võistluste reeglid, mis lubasid esmakordselt kasutada pampingut.

Registreerisime 1982. aastal koos kaaslastega rahvaspordiklubi PURI, kus suvel ja talvel kümne aasta jooksul propageerisime purjelauda ning korraldasime erinevaid võistlusi (alates klubivõistlustest kuni Eesti Meistrivõistlusteni). Raskusi ületades suudeti leida merekonteiner ja kohandada seda oma varustuse hoidmiseks. Laevatehase direktor Nuki, kes algul andis 700 rubla selle muretsemiseks, võttis aasta pärast konteineri ära ja müüs omakasu mõttes selle edasi. Meie aga hakkasime sarnast hoiukohta ise otsima. Kui Nõukogude Liit purunes, puudutasid need muudatused ka meie klubi. PURI järelepärijaks sai surfiklubi Gals, mille registreerimine lõppes edukalt 1999. aastal.

Põhiliseks klubi kontingendiks on noored, sõbralikud ja elurõõmsad inimesed. Nad tegelevad aasta jooksul peamiselt purjelauaga, purjesuuskadega, jääsurfiga ning ujumisega.